wtorek, 5 marca 2013

Niezbędny dokument – CV


            Życiorys zawodowy jest czymś więcej, niż tylko zbiorem informacji. To dokument naszego życia, prezentujący całą karierę zawodową. Dobre CV jest obrazem najbardziej wartościowych cech. W miarę poszerzania doświadczenia zawodowego, staje się świadectwem dokonań. Dobre CV to nie tylko wizytówka, to narzędzie naszej sprzedaży, które nas promuje, uwiarygodnia i reprezentuje, gdy jesteśmy nieobecni. Wprawdzie CV nie jest w stanie sprawić, że otrzymamy ofertę pracy, ale sprawi, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. CV dokumentuje przeszłość i sprawia że posuwamy się naprzód.
            W jakiej formie posługujemy się obecnie CV? Dwie podstawowe, to druk i wersja elektroniczna. We wczesnej fazie poszukiwania pracy nasze CV będzie najprawdopodobniej czytane w wersji elektronicznej. Internetowe bazy danych mogą zawierać kilkaset egzemplarzy CV. Osoby prowadzące rekrutację, jeszcze nigdy nie miały tak wielu kandydatów do wyboru. Z reguły menadżer, który ma dużo prac , stwierdza czy dane CV ma dla niego wartość, w ciągu 5-7 sekund. Na dobrych CV zapisuje słowo TAK, pozostałe są drukowane i lądują w segregatorze lub tez zostają zniszczone.
Nasze, dobre CV, będzie konkurować z innymi, równie dobrymi. Każdy sportowiec wie, że aby zwyciężyć, należy zakwalifikować się w początkowych etapach konkurencji. Każde inne CV to falstart.
            Wersję drukowaną CV możemy wziąć ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną, możemy wysłać od czasu do czasu pocztą, nie ma jednak innej drogi , aby stać się uczestnikiem nowego rynku pracy, niż przechowywanie CV na twardym dysku. Jeśli nie mamy komputera, możemy skorzystać przy tworzeniu swojego dokumentu aplikacyjnego z komputerów znajdujących się w szkole, bibliotece, GCI. Pamiętajmy przy tym, by nie zostawiać naszego CV na obcym komputerze, przecież w nim zawarte są wszystkie nasze dane osobowe! Bardzo często bazę CV tworzy doradca zawodowy bądź pośrednik pracy. Jest to wygodne. W momencie otrzymania oferty pracy, pośrednik lub doradca, natychmiast za zgodą właściciela CV – przesyła je do pracodawcy. Wszystko zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.
Wydrukowane CV mamy zawsze pod ręką, przynajmniej w 10 egzemplarzach.
            Aby dobrze coś napisać należy włożyć w to sporo wysiłku. Bardzo wiele osób zastanawia się, dlaczego nie otrzymały odpowiedzi na CV, które wysłały do pracodawcy. Z reguły są to życiorysy napisane schematycznie, czasem wzorowane na przykładach zamieszczonych w internecie, sprawiają wrażenie napisanych w ciągu 10 minut, ogólnie wyglądają mało profesjonalnie, są mało czytelne. Jeżeli zamierzamy napisać dobre CV w ciągu jednej nocy, ponieważ jesteśmy niecierpliwi, oburzeni na swoją firmę, nic z tego nie wyjdzie. Zainwestujmy w swoją karierę zawodową. Poświęćmy trzy, cztery a nawet dziesięć godzin aby napisać dobry dokument.
            Każdy z nas jest inny, niepowtarzalny, a najczęściej popełnianym błędem jest napisanie CV wg wzoru dostępnego na stronie internetowej, lub wg wyuczonego schematu. To jest na pewno kompletne CV, zawiera wszystkie nasze dane, tylko forma – no właśnie - styl czcionki, efekt wizualny, w ogóle nie wzięto pod uwagę, nie dopasowano do siebie. Nie dziwne zatem, że takie CV ląduje w aktach  wśród setek innych mu podobnych – nijakich. CV powinno być równie niepowtarzalne, jak my sami.
            Ważne jest to, by nasze CV było ukierunkowane – to znaczy, dopasowujemy je do danej oferty pracy. A osoby które są nastawione na wykonywanie konkretnego zawodu, powinny napisać CV kierunkowe.
            Jak i gdzie napisać dobre CV? Można skorzystać z pomocy doradcy zawodowego  Młodzieżowego Centrum Kariery                       
Zapraszamy!